Umowa przez telefon czy tylko zaproszenie do zawarcia umowy? Czyli jak nie dać się oszukać.

Co raz częściej zdarza się, że potencjalny kontrahent kontaktuje się z klientem przez telefon proponując nawiązanie współpracy. Oferty skorzystania z nowej domeny internetowej, branżowej prenumeraty czy wizytówki w książce telefonicznej są zjawiskiem powszechnym. Często, by jak najszybciej zakończyć rozmowę wyrażamy zgodę na miesięczny okres próbny, darmowy pierwszy miesiąc magazynu itp. Jakie jest nasze zdziwienie, gdy  kilka minut później dostajemy fakturę za usługę. Próba dodzwonienia się na infolinię kończy się często komentarzem, że jako przedsiębiorca nie jesteśmy tak dobrze chronieni jak konsument i musimy zapłacić za usługę. Najczęściej są to niewielkie kwoty i większość przedsiębiorców decyduje się zapłacić. Zanim zapłacimy taką fakturę warto wiedzieć czym różnią się oferta i zaproszenie do zawacia umowy.

W tym celu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy wyraziłeś zgodę na zawarcie umowy?
  2. Czy w trakcie rozmowy ustalono cenę za usługę?
  3. Czy ustalono między jakimi podmiotami ma zostać zawarta umowa (czy dzwoniący podał dane firmy, czy podali Państwo dane swojej firmy)?
  4. Czy ustalono co jest przedmiotem usługi?

 

Jeśli odpowiedź na chociażby jedno z tych pytań brzmi nie, jest szansa, że nie doszło do skutecznego zawarcia umowy. Wynika to z treści przepisów kodeksu cywilnego, art. 66 k.c. precyzuje, że oferta składa się z dwóch elementów: propozycji zawarcia umowy oraz zgody kontrahenta na jej zawarcie. Istotne, że jeśli oferta jest składana za pomocą telefonu lub maila (tzw. środków porozumienia się na odległość) musi zostać niezwłocznie przyjęta przez drugą stronę. Jeśli przedsiębiorca w trakcie umowy telefonicznej wyraża zgodę na przesłanie mu warunków współpracy nie oznacza to jeszcze, że zawarł umowę.

Warto podkreślić, że oferta musi również zawierać istotne postanowienia umowy. Brak jej podania lub chociażby samo przedstawienie reklamy proponowanych usług lub ich propozycji, stanowić będzie jedynie zaproszenie do zawarcia umowy, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 czerwca 2010 roku, sygn. III CSK 297/09. Najistotniejszym elementem większości umów jest cena, jeśli nie została przez strony ustalona nie sposób przyjąć, że doszło do zawarcia jakiejkowiek umowy.

Podsumowując, jeśli jako przedsiębiorca otrzymasz drogą elektroniczną fakturę za usługę, której nie chciałeś i na którą nie wyraziłeś zgodę nie powinieneś płacić. Warto skontaktować z takim kontrahentem i oświadczyć mu, że nie wyraziłeś zgody na zawarcie umowy, a jedynie na przesłanie folderów/próbek reklamowych. Dodatkowo, po przesłaniu materiałów nie potwierdziłeś chęci zawarcia umowy. Należy również podkreślić, że nie ustaliście ceny usługi, która jest istotnym postanowieniem umowy. Na samym końcu warto przypomnieć kontrahentowi, że jeśli zdecyduje się na prowadzenie procesu sądowego będzie musiał udowodnić, że ustaliście cenę oraz że wyraziłeś zgodę na związanie umową, co kwestionujesz.